Sbírka živočišných škůdců zemědělských plodin (VURV-E), (CARC, v. v. i., Praha)
V chovech živých živočišných škůdců a jejich antagonistů je udržováno okolo 35 druhů.
Většina druhů patří mezi živočišné škůdce z řádu hmyzu (ploštice (Heteroptera), křísi (Auchenorrhyncha), mšice (Aphidoidea), molice (Aleyrodomorpha), brouci (Coleoptera), motýli (Lepidoptera) i dvoukřídlí (Diptera), chováni jsou však i jejich přirození nepřátelé, zejména z řádu blanokřídlých (Hymenoptera). Z dalších živočišných skupin jsou ve sbírce zahrnuti zástupci kmene hlístů (Nematoda), řádu plicnatých plžů (Pulmonata), třídy mnohonožek (Millipeda), řádu suchozemských stejnonožců (Isopoda) a řádu roztočů (Acari). Některé z držených druhů jsou chováni ve více kmenech.
Kolekce dále obsahuje více než 150.000 jedinců suchého sbírkového materiálu škůdců kulturních rostlin, karanténních hmyzích škůdců pro ČR, ale i jejich přirozených predátorů. Tato sbírka je průběžně doplňována sběry v terénu, v polních a ovocných kulturách. Determinace je prováděna jak pracovníky oddělení entomologie, tak externími specialisty z oboru.
• Metody uchování kmenů
Uchovávání jednotlivých kmenů je závislé na způsobu života daného druhu. Druhy endofytofágní (háďátka) nebo ektofytofágní (mšice) specialisté mohou být uchováváni a množeni pouze na živné rostlině. K tomuto účelu jsou využívány prostory skleníků nebo klimatizované boxy s řízenou fotoperiodou. Některé druhy, zejména z řádu brouků a motýlů, jsou chovány na umělé dietě. Vzhledem k povaze chovaného materiálu je udržování chovů závislé na velkém podílu manuální práce.
Využití sbírky:
Tyto chovy i sbírky suchého hmyzu jsou využívány pro řešení výzkumných projektů NAZV, MŠMT, GA ČR, TA ČR a výzkumného záměru CARC. Sbírky jsou dále využívány při výuce na všech stupních pre- i postgraduálního studia ČZU v Praze – Suchdole (obory rostlinolékařství a ekologie) a PřF UK (ekologie a entomologie).
Příklady výzkumných projektů, které využívají genofond sbírek živočišných škůdců:
• Vývoj biologických metod ochrany rostlin proti fytoparazitickým háďátkům uplatnitelných v integrovaných systémech rostlinné produkce, NAZV, QH81163
• Skrining biologické aktivity látek získaných z rostlin euroasijské oblasti na modelové druhy hmyzu, MŠMT, ME09079
• Výzkum a vývoj nových produktů pro komplexní ochranu rostlin založených na využití přírodních látek získaných pomocí superkritické extrakce a hydrodestilace, TA ČR, TA01010578
• Dlouhodobé změny v populacích obilních mšic a jejich predátora, GA ČR, 522/05/0765.
Kontakt:
Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu, v. v. i. (CARC)
Odbor ochrany plodin a zdraví rostlin (OOPZR)
Drnovská 507
161 00 Praha 6 – Ruzyně
Zodpovědný kurátor: RNDr. Jiří Skuhrovec, Ph.D.
e-mail: jiri.skuhrovec@carc.cz
tel: 233022332
další pracovníci – Ing. Ondřej Douda, Ph.D., RNDr. Milan Řezáč, Ph.D.
|




 |